flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Нетяжкі злочини перекваліфікували в кримінальні проступки

23 листопада 2018, 14:01

В Україні змінили класифікацію кримінальних правопорушень на кримінальні проступки, тяжкі, тяжкі та особливо тяжкі злочини. Тепер правопорушення, за які передбачене покарання у виді арешту чи обмеження волі або більш м’яке покарання, будуть кваліфікуватися як кримінальні проступки, що розслідуватимуться за спрощеною процедурою.

Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень», передає «ЗіБ».

Законом «кримінальним проступком визначено діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачено основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян або інше покарання, не

пов’язане з позбавленням волі».

Внесеними змінами до статті 11 Кримінального кодексу визначення злочину трансформовано у визначення «кримінального правопорушення» (єдиного як для злочинів, так і для проступків) — «суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб’єктом кримінального правопорушення».

У статті 12 Кримінального кодексу встановлено види кримінальних правопорушень (кримінальні проступки та злочини) та надано їм визначення. При цьому склади кримінальних проступків утворено за рахунок злочинів невеликої тяжкості.

Законом також внесено інші зміни до Кримінального кодексу, Кримінального процесуального кодексу та Кодексу України про адміністративні правопорушення, які стосуються певних особливостей, пов’язаних з запровадженням інституту кримінальних проступків.

В свою чергу у КК документом пропонується: 

- частину злочинів невеликої тяжкості (які не відносяться до категорії кримінальних проступків) та

усі злочини середньої тяжкості замінити категорією «нетяжкі злочини»;

- керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані, які наразі визнаються адміністративними правопорушеннями, включити до КК та визнати кримінальними проступками (стаття 286-1 КК у редакції проекту); стаття передбачає покарання у вигляді штрафу від 17 до 34 тисяч гривень з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років, а за повторне порушення накладається штраф у розмір 51 тис. гривень.

- віднести до кримінальних проступків деякі злочини середньої тяжкості (крадіжку (частина перша ст. 185 КК); незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту (частина перша статті 309 КК) та ін.).

Закон і бізнес